leiasabzavari leiasabzavari .

leiasabzavari

بهترين قصه هاي كودكانه، داراي چه خصوصياتي هستند؟

شهرزاد: يك روانشناس معتقد است، بهترين قصه‌ كودكانه ها قصه‌هايي هستند كه پايان مثبت و سازنده داشته باشند.

 

 

 

دكتر مريم رئوفي با اشاره به نقش و اهميت قصه بر شكل‌گيري شخصيت كودكان، اظهار كرد: به نظر مي‌رسد قصه‌گويي از طريق بيان بر روي ساختار رواني و باور فكري فرد اثرات مثبت و سازنده دارد.

 

وي گفت: كودك از طريق يادگيري غيرمستقيم و از طريق تحليل‌هاي خود مي‌تواند باورهاي خود را تغيير دهد و به يك باور مثبت در مورد مدنظر دست يابد.

 

رئوفي در ادامه گفت: قصه از اين جهت مي‌تواند نقش موثري در پرورش شخصيت كودك داشته باشد كه كودك خود را به جاي قهرمان قصه مي‌گذارد و او سعي مي‌كند از طريق همانندسازي با قهرمان داستان، ناتواني، حقارت و احساس ضعف را از خود دور كند.

 

اين دكتراي مشاوره روانشناسي معتقد است: هنگامي كه قهرمان داستان پيروز مي‌شود كودك احساس پيروزي مي‌كند و خود را به جاي او مي‌گذارد.

 

رئوفي ادامه داد: كودك توان درك مستقيم مسائل را ندارد و از اين جهت نمي‌توان مسائل را به طور مستقيم با او در ميان گذاشت، اين در حاليست كه از طريق قصه به طور غير مستقيم جايگاه و موقعيت شخصيت‌هاي داستان را درك مي‌كند.

 

وي سپس با بيان اينكه قصه مي‌تواند در برقراري رابطه عاطفي بين كودك و والدين اثرگذار باشد، تأكيد كرد: از اين حيث قصه مي‌تواند نقش موثري در بهبود رابطه كودك با والدينش داشته باشد.

 

رئوفي گفت: قدرت جاندارپنداري كودكان به حدي است كه آنها در دنياي تخيلي براي حيوانات شخصيت قائل مي‌شوند.

 

اين دكتراي مشاوره روانشناسي سپس در مورد ويژگي‌هاي قصه خوب سخن گفت و تصريح كرد: والدين هنگام خريد كتاب براي كودكان بايد به گروه سني درج شده بر روي كتاب توجه كافي داشته باشند و كتاب متناسب با سن كودك را براي او انتخاب كنند.

 

وي به خانواده‌ها توصيه كرد: براي كودكان رده سني 2 تا 4 ساله كتاب مصور خريداري كنند، چرا كه تصاوير در اين رده سني پيام آور مطالب هستند و كودك توان درك آنها را دارد.

 

رئوفي گفت: در رده سني زير دو سال كتاب‌هاي پارچه‌اي و پلاستيكي بهترين انواع كتاب‌ها براي كودكان هستند.

 

اين دكتراي مشاوره روانشناسي ادامه داد: هرچه سن كودك بيشتر مي‌شود تصاوير آن بايد كمتر و ماهيت داستان قوي‌تر شود.

 

وي سپس در خصوص ويژگي‌هاي قصه خوب سخن گفت و ادامه داد: قصه خوب قصه‌اي است كه پايان مثبت و سازنده داشته باشد.

 

رئوفي ادامه داد: قصه‌هايي براي كودكان مناسبند كه از اول تا پايان داستان حاوي يك پيام باشند كه كودك بتواند آن را به زندگي خود تعميم دهد.

 

وي گفت: لالايي‌هاي دوران نوزادي اولين قصه‌هايي هستند كه كودك دركشان مي‌كند.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۰:۱۰ توسط:leiasabzavari موضوع: نظرات (0)